Etiket: “bilgisayar oyunları”

Aral İthalat Soruşturması Neleri Değiştirecek?

Çekilişler, Haberler

Aral İthalat Soruşturması Neleri Değiştirecek? için yorumlar kapalı...

bilgisayar oyunları

PC, PlayStation, Xbox gibi farklı platformlarda en fazla oynanan oyunların üretimini ve dağıtımını yapmakta olan en büyük firmaların Türkiye’deki dağıtımcısı konumunda bulunan Aral İthalat’a karşı geçtiğimiz dönemde Rekabet Kurumu tarafından bir soruşturma açılmıştı. Aralarında popüler müzik ve elektronik marketlerinde yer aldığı büyük mağazaların içinde yer aldığı bu soruşturma mağazaların dağıtımcı Aral İthalat ile arasındaki oyun ve benzeri ürünlerin satış fiyatlarının belirlemesi noktasındaki hukuk dışı uygulamaları içeriyordu. Rekabet Kurumu mağazalarda satılmakta olan oyunlarla ilgili olarak Aral İthalat ile birlikte mağazalara da belirli oranlarda ceza verilmesine karar verdi. Fiyat rekabetini ortadan kaldıran uygulamalarından dolayı ceza alan mağazalara karşı uygulanan yaptırımlar beraberinde başka durumları da ortaya çıkarması şüphesiz bekleniyor.

Activision’dan Codemasters’a, Disney’den EA’ya, KONAMI’den SEGA’ya, Warner Bros’tan UBISOFT’a kadar çok sayıda oyun üreticisinin Türkiye’deki dağıtımcısı olan Aral İthalat’ın soruşturmasının detaylarının internet siteleri aracılığı ile açık bir şekilde paylaşılmasının ardından pek çok kullanıcı söz konusu dağıtımcı ve mağazalara karşı tavır alma noktasında birleşmiş görünüyor.

konsol oyunları

Soruşturmaya Tüketicilerin Tepkisi Ne Olacak?

Soruşturma içinde yer verilen mağazalar ile dağıtımcı Aral İthalat arasındaki yazışmaların açık bir şekilde tüketicilerin aldatılmasına yönelik bilgiler içermesi ve hatta oyunların olması gereken fiyatlarının bir anda karşılıklı anlaşmalar sonucunda iki katına kadar gelebilecek rakamlara çıkması tüketicilerin dağıtımcıdan ve mağazalardan uzaklaşmasına sebep olacak. Başka satın alma alternatifleri üzerinde tüketicilerin gidebileceği çok sayıda yer bulunmuyor. Bu noktada ilk akla gelen yerler online alışveriş siteleri oldu.

Soruşturmanın detaylarında görüldüğü kadarı ile dağıtımcı ile mağazalar arasındaki fiyat rekabetinin önüne geçen durumların daha çok oyunların mağaza satışı ile ilgili olduğu ortaya çıkmıştı. Bu yönüyle tüketiciler oyun satın almak için online alışveriş sitelerini kullanarak kendileri için ideal rakamlarda satış yapmakta olan firmaları tercih edebilir durumdalar. Ancak unutulmaması gereken noktalardan biri de ithalatçıların Steam ve benzeri platformlara da fiyatlar konusunda çeşitli baskılar yapması. Yani tüketiciler ilerde alternatif bir satın alma platformu olarak gördükleri yerden de beklentilerini karşılayan fiyatları göremeyebilirler. Yine de yurtdışı kaynaklı satış yapan online alışveriş siteleri bile bu noktada tüketicilerin alternatif olarak değerlendirebileceği yerlerden olacak. Özellikle alternatif satış sitelerinin birkaç oyunu paket halinde satışa sunduğu kampanyalı fiyatlarını tüketiciye sunması dağıtımcıların etkisinin daha da azalmasının önünü açabilecek.