İndirim Kuponu Pazarında Rekabet Kızışıyor

Haberler

İndirim Kuponu Pazarında Rekabet Kızışıyor için yorumlar kapalı...

Dünyada online indirim kuponları on yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürüyor. Amerika’da ortaya çıkan bu akım yıllar içinde tüm dünyaya yayıldı. O günlerden bu yana, global çaptaki en büyük temsilcilerinden biri Amerikan retailmenot sitesidir. Hala dünya kupon kodu sektörünün lideri konumundadır.

Türkiye’de kuponla alışveriş 2012 yılında boy gösterdi. O sene birkaç firmanın uyguladığı bu sistem 2020 yılına geldiğimizde neredeyse her web sitesi tarafından kullanılıyor. Online alışveriş siteleri, kullanıcılarına ekstra indirimler kazandıracak bu kod girme alanını genellikle sepet sayfalarına yerleştiriyorlar. Orada indirim kuponu kullanabileceğinin farkına varan kullanıcılar dönüşüm gerçekleştirmeye teşvik ediliyor. Böylece sepeti terk etme oranlarında da ciddi bir düşüş görülüyor.

Ülkemizde kurulan ilk indirim kodu sitelerinden biri tikokupon şu an aktif değil. Sonrasında indirimkodu.com ve birkaç Türk kupon sitesi daha kuruldu. 2014 yılının başlarında Hollanda, Almanya, Hindistan, Rusya ve Polonya menşeli indirim kuponu siteleri geldi. Şu an Polonyalı Picodi ve oncecouponatime dışında hiçbiri faaliyetlerini devam ettirmiyor. Bu siteler kendi ülkelerinde kurulup, sonrasında dünyanın birçok ülkesine yayılıyorlar.

İndirim kuponu pazarında artık birçok oyuncu var ve rekabet oldukça kızıştı. Web siteleri birbirleriyle kıyasıya bir mücadele içindeler. Bu pazara en son katılan kupon.net ise farklı bir stratejiyi benimsemiş. Aynı yurt dışı menşeli firmaların yaptığı gibi o da öncelikle Türkiye’de büyüyecek ve sonrasında dünyaya açılacak. Rekabet güzeldir, herkesi diri ve çalışkan tutar diyen kupon.net yöneticileri, bu sitenin yurt dışında çok büyük işler yapacağını ve ülkeye döviz girişi konusunda çorbaya bir tuz ekleyeceğini söylüyor. Biz de kendilerine bu önemli yolda başarılar diliyoruz.