Glovo Türkiye Tutar mı?

Haberler

Glovo Türkiye Tutar mı? için yorumlar kapalı...

glovo türkiye yorum

Glovo 2015 yılında İspanya’nın Barselona şehrinde kuruldu. Yaklaşık 3 yıl gibi bir sürede 15 ülkede 60’dan fazla şehre yayıldı. Bir mobil sipariş uygulaması olan Glovo, aynı zamanda bir pazar yeri gibi de çalışıyor. Kullanıcılar bulundukları şehirde istedikleri ürünleri sipariş edebiliyor veya başkalarına gönderebiliyor. Şu anda market ve restoranlar ana kategorileri oluşturuyor. Uygulamada ayrıca “Ne İstersin?” butonu da bulunuyor. Bu butona tıklayıp ihtiyacınız olan, fakat uygulamada bulunmayan bir ürünü de sipariş edebiliyorsunuz. Bunların dışında uygulama kurye hizmeti de veriyor. Yani paketlerinizi aynı şehirdeki farklı bir adrese gönderebiliyorsunuz. Glovo Türkiye ise geçen ay İstanbul ofisini açarak faaliyetlerine başladı. İstanbul’un çeşitli noktalarındaki billboard ve reklam panolarında glovo promosyon kodu içeren reklamlarını görmüşsünüzdür.

Glovo Nedir ve Nasıl Çalışır?

Glovo mobil cihazlara yüklenen bir sipariş uygulamasıdır. Uygulamayı yüklediğinizde lokasyonunuzu alıyor ve çevrenizdeki restoran veya marketlerden sipariş verebileceğiniz ürünleri gösteriyor. Siz de bu ürünler içinden istediklerinizi seçiyorsunuz. Eğer varsa glovo promosyon kodu girip kredi kartı bilgilerinizi veriyorsunuz. Sipariş ver dediğinizde size en yakın motokurye haritada beliriyor ve onun saniye saniye nerede olduğunu görebiliyorsunuz. Kurye siparişinizi alıyor ve kapınıza getiriyor. Kurye geldiğinde siparişinizi kontrol ediyor ve size göstereceği cihazın ekranına imzanızı atıyorsunuz. İşte Glovo İstanbul ofisi o anda kredi kartınızdan belirtilen ücreti çekiyor.  Ürünlerin fiyatının üzerine 4,9TL’lik kurye ücreti geldiğini de hatırlatalım. Eğer sipariş aşamasında uygun bir glovo indirim kodu kullanırsanız toplam ücret markete gidip kendinizin almasına göre daha ucuza gelebiliyor bile.

Glovo İstanbul Sipariş Tecrübemiz

Biz de ülkemize gelen bu yeni uygulamayı deneyelim ve tecrübelerimizi kullanıcılarımızla paylaşalım istedik ve ilk siparişimizi verdik. İstanbul’un Levent bölgesine uygulamayı açtık ve Market butonuna tıkladık. Ekranımıza sadece Carrefour ve altında da kategoriler çıktı. Daha çok yeni olduğu için diğer marketlerin olmaması kabul edilebilir bir durum. Kişisel Bakım kategorisi altında 2 farklı markanın birer erkek deodorant modelini sepete attık. Yaklaşık fiyatları birinin 14TL, diğerinin 18TL, toplam 32TL’ydi. İlk siparişlerde geçerli, 30TL ve üzeri alışverişleri 20TL ucuzlatan glovo indirim kuponu olan “SELAM” kodunu da girdik. Siparişimize 4,9TL’lik kurye ücreti de eklenince 36,5TL’lik toplam ücretten 20TL’lik kupon indirimi düştü ve yaklaşık 16,50TL’lik bir tutar erkana geldi. Biz de bu tutarı onayladık ve siparişi verdik.

Siparişi vermemizin ardından motosikletli kuryenin her an nerede olduğunu gördük. Yarım saat içinde siparişimiz geldi. Gelen kurye 2 üründen sadece 14TL değerindeki 1 adedini bulabildiğini ve Glovo tarafından sadece bu ürünün ücretinin çekileceğini söyledi. Bu durumda:

  • Normal şartlar altında o siparişi teslim almaz ve geri gönderirdik. Çünkü 30TL ve üzeri alışverişlerde geçerli glovo promosyon kodu indiriminden yararlanmak için toplam tutarı 30TL’nin üzerinde tutmuştuk ve ürünlerden biri geldiği için kupondan yararlanamayacaktık.
  • Kuryenin getirdiği o ürün de yanlıştı! Erkek modeli sipariş etmemize rağmen kadın modeli gelmişti.
  • Sipariş ettiğimiz ürünlerden herhangi birinin bulunamaması ve siparişimizin eksik geleceği durumlarda Glovo’nun bunu bize önceden bildirmesi gerekir. Yoksa kapıdan geri çevrilen çok sipariş olacaktır.

Bu bir deneme alışverişi olduğu için hiç itiraz etmeden hem eksik, hem de yanlış gelen o siparişi teslim aldık. Kurye gider gitmez cep telefonuna bankadan bir mesaj geldi ve kredi kartımızdan 32TL çekildiği yazıyordu. Bu çok saçmaydı, çünkü:

  • 1 ürün gelmesine rağmen 2 ürün bedeli 32TL çekildi.
  • İndirim kuponu kullandığımız için, 2 ürün bedeli bile çekilseydi 16,50TL olması gerekirdi. Zaten o bedele onay vermiştik.

Sonrasında bu durumu Glovo müşteri hizmetlerini arayıp bildirelim dedik. Uygulamaya girdik ve “Bize Ulaşın” butonuna tıkladık fakat Glovo telefonu bulamadık. İnternet sitelerine girdik, Google araması yaptık ama hiçbir yerde telefon numarası yazmıyordu. Sosyal medya hesaplarına da girdik ve orada telefonlarının olmaması ile ilgili şikayetleri gördük ve anladık ki gerçekten de Glovo’nun arayabileceğiniz bir müşteri hizmetleri numarası yok! Buna şaşırdık, çünkü bu devirde mahalledeki kombi tamircisi bile kendisine bir müşteri hizmetleri numarası açıp başına birini oturtuyor. Global bir markanın nasıl bir müşteri hizmetleri telefonu olmaz diyerek uygulamanın “Bize Ulaşın” bölümünden onlara bu sorunla ilgili mesaj yazdık.

Konu ile ilgili bir mesaj gelir diye bekledik fakat o gün hiç mesaj gelmedi. Ertesi gün oldu ve öğlene kadar bekledik fakat hala bir yanıt alamadık. Biz de Glovo Facebook adresine girdik ve oradan durumu anlatan bir mesaj ve faturanın resmini gönderdik. Çok kısa bir zaman içinde Facebook üzerinden yolladığımız mesaja bir cevap geldi. Yazan arkadaş bizden mail adresimizi istedi ve siparişi kontrol edeceğini söyledi. Bir süre sonra şöyle bir cevap yazdı:

“Siparişinle ilgili yaşadığın olumsuz deneyimden dolayı çok üzgünüz.

Glovo için bu kabul edilemez bir durumdur. Bu nedenle ödemiş olduğun ücretin tamamının geri ödemesinin yapıldığını belirtmek isteriz. Bankana bağlı olarak geri ödemenin 5-10 iş günü içinde hesabına yansıyacağını belirtmek isteriz.

Hizmetimizi geliştirmek ve bunun tekrarlanmasını önlemek için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızdan emin olabilirsin!”

Bu gerçekten de Global çapta faaliyet gösteren Avrupa merkezli bir markanın vermesi gereken bir cevap. Türkiye’ deki birçok firmada bunu göremesek de, Avrupa’lı markalar kullanıcılarını herhangi bir sorunla karşı karşıya bıraktıklarında, hemen özür dilemenin yanında ya o ürün veya hizmetin bedelini almıyorlar, ya da kullanıcılarına bedava ürün/hizmet hakkı tanıyorlar. İyi yönetilen Türk markalarının bazılarında da son dönemde bu yapılıyor.

Glovo Yorumlarımız ve Sonuçlar

1) Glovo uygulamasında bazı yapısal sorunlar olduğunu gördük.

– Girdiğimiz kuponun uygulanmaması,

– Siparişimizdeki ürünlerin bazılarının tedarik edilememesi durumunda haber verilmemesi,

– Siparişin eksik gelmesine rağmen tam ücret çekilmesi gibi.

2) Uygulamanın operasyonel sorunları olduğunu gördük.

– Kullanıcıların herhangi bir sorunla karşılaştıklarında dertlerini dinleyecek ve sorunlarını çözecek yetkili kişilerin bulunduğu bir müşteri hizmetleri hattının bulunmaması büyük eksiklik.

– Mevcut müşteri hizmetleri mesaj hattı sorunlara hızlı bir şekilde dönüş yapamıyor.

Bu sorunların dışında Facebook’tan bize hızlı dönüş yapılması çok başarılıydı. Fakat global bir markanın facebook müşteri desteğini, mükemmel çalışan bir müşteri hizmetleri hattının ve mesaj servisinin yanında ek bir hizmet olarak sunması gerekir. Firma ile tek iletişim yolu facebook olmamalı.

Sonuç olarak Glovo Türk halkına, yemek siparişlerinde Yemeksepeti uygulamasını, market siparişlerinde Getir uygulamasını değil de, kendilerini tercih etmeleri için bir fayda vadetmeli. Bunu ya daha ucuz ya da daha kaliteli hizmet sunarak başarması gerekiyor. Uzun vadede fiyat konusunda bu daha köklü markalarla rekabet edebilmesi zor görünüyor. O yüzden pazarda tutunabilmesi için hem hizmet kalitesini, hem de uygulama içindeki firma sayısını artırması gerektiğine inanıyoruz.